PECTUS ARCUATUM (Currarino-Silverman Sendromu, Pouter Güvercin Göğsü)

Pectus arcuatum arka konjenital bir göğüs duvarı deformitesidir ve cerrahi düzeltme yöntemleri tartışmalıdır.

Pectus arcuatumun cerrahi olarak düzeltilmesi her zaman bir veya daha fazla enine sternal osteotomiyi, deforme olmuş kaburga kıkırdaklarının rezeksiyonu ve son olarak ön göğüs duvarı stabilizasyonunu içerir.

Kısmi sternosteotomi ile pectus arcuatum düzeltmesi ve dikey paralel titanyum plakalar ile daha fazla stabilizasyon sağlanabilmektedir.

Pectus ARCUATUM, iki taraflı deformasyon ile birlikte Sternal (Louis) açının erken ossifikasyonuyla birlikte ana özellik çıkıntısı olan arka konjenital bir göğüs duvarı deformitesidir. Genellikle 2. ila 4. Kıkırdaklar etkilenmektedir.

*Pectus arcuatum, sıklıkla pectus carinatum ve pectus excavatum kombinasyonu olarak yanlış teşhis edilir, ancak sternal depresyon yoktur ve kostal kıkırdak çıkıntısı ile görsel görünüm oluşur.

Cerrahi Prosedür Adımları:

İnsizyon: kadınlarda meme altı ve erkeklerde dikey orta hat;

Kas-cilt flepler sternal açılanma seviyesine kadar yükseltilir;

Posterior perikondriyumun dikkatli korunumu ile 2. ile 4. kaburga kıkırdaklarının subperichondrial bilateral rezeksiyonu. Seçilmiş zor vakalarda sternum ucunda sınırlı rezeksiyon veya 5-7 kıkırdak transeksiyonu. Perikondrium, ergenlerde ve genç erişkinlerde kıkırdaktan kolayca ayrılır. Yaşla birlikte kıkırdağa kaynaşır ve bazen doğru tabakayı bulmak zordur. Cerrah, perikondriyum ile kıkırdakın tamamen çıkarılmasının, göğüs duvarı zayıflığına yol açabileceğini akılda tutmalıdır. Bu durumda kısmi kıkırdak çıkarılması ve işlem sonunda dikilmesini tercih edilebilir.

Deformasyonun tepesindeki aşağı doğru basınçla ve sternum gövdesinin yukarı doğru çekilmesiyle sternumun yeniden biçimlendirilmesi gerçekleştirilir. Bu manevra kırılmaya (sternum sertse) veya arka korteksin bükülmesine neden olur, ancak arka periosteumun bozulmasına neden olmaz.

Cerrahi düzeltme prosedürleri oldukça iyi sonuç vermektedir. Hasta memnuniyeti çok yüksektir.

 

 

Doktorunuza sorun

Son Yazılar

ABRAMSON AMELİYATI

Arjantinli göğüs cerrahı Dr. Horacio Abramson, Nuss tekniğini (pectus excavatum için kullanılan minimal invaziv düzeltme ameliyatı) değiştirerek pectus carinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel

DEVAMINI GÖR »

YouTube