PECTUS ARCUATUM’DA STERNOTOMİYE YARDIMCI ÖZELLEŞTİRİLMİŞ KESME ŞABLONU

Pectus ARCUATUM’da Sternotomiye Yardımcı Özelleştirilmiş Kesme Şablonu.

(Ann Thorac Surg. 2019 Apr;107(4):1253-1258)

ÖZET

AMAÇ:
Pectus arcuatum, ENİNE KAMA (wedge) STERNOTOMİ gerektiren ön göğüs duvarı deformitesidir. DOĞRU KESME AÇISINI belirlemek ve uygulamak başarılı bir düzeltme için çok önemlidir. Bu rapor, optimum kesme açısını sağlayabilen yeni bir kesme şablonu teknolojisi ile erken klinik deneyimini açıklıyor.

AÇIKLAMA:
Hastaların bilgisayarlı tomografik taramalarından BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM kullanılarak EN UYGUN KESME AÇISI elde edilir. Arka periosteumun zarar görmesini önlemek için sağ kesim açısında eğimli yarıklar ve bir emniyet bloğu içeren bir şablon ek imalat yoluyla basılmıştır.

DEĞERLENDİRME:
Şablon, cerrahların arka kemiği komplikasyonsuz güvenli bir şekilde koruyan kesin bir KAMA (wedge) STERNOTOMİ gerçekleştirmesini sağlar. Postoperatif akciğer filmleri ve klinik fotoğraflarda STERNUMUN OPTIMAL YENİDEN HİZALANMASI ve KOZMETİK SONUÇLAR elde edildi. Bu yazıda ortalama ameliyat süresi 110 dakika idi. Tüm hastalar ortalama 4 günlük kalış süreleri ile başarılı bir şekilde taburcu edildi.

SONUÇLAR:
BİLGİSAYAR DESTEKLİ bir kesme şablon TASARIM desteğiyle KAMA (wedge) STERNOTOMİ, bu prosedürün teknik zorluğunu azaltabilir, böylece güvenliğini artırabilir ve ameliyat süresini ve hastanede kalmayı azaltabilir. Uzun süreli hasta sonuçları hakkında daha fazla araştırma gereklidir.

PMID: 30508532 DOI: 10.1016 / j.athoracsur.2018.10.057

Doktorunuza sorun

Son Yazılar

ABRAMSON AMELİYATI

Arjantinli göğüs cerrahı Dr. Horacio Abramson, Nuss tekniğini (pectus excavatum için kullanılan minimal invaziv düzeltme ameliyatı) değiştirerek pectus carinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel

DEVAMINI GÖR »

YouTube