"Erken Tanı Hayat Kurtarır"

Utanmanıza gerek yok! Sadece bizimle iletişime geçin!

İletişim

BELLATEN SAĞLIK LTD ŞTİ, DEREBOYU CD, FESLEĞEN SK, AĞAOĞLU MYWORLD, SUNCİTY, 2C-16, BATIATAŞEHİR, 34746

+90 544 402 02 03

docdrerkanyildirim@gmail.com

Abramson Ameliyatı

Pectus Carinatum: Abramson Ameliyatına Hazırlık

Pectus Carinatum (Güvercin Göğsü) Abramson Ameliyatı

Sigarayı ameliyattan 2 ay önce bırakmalısınız; bu hem uygulanacak anestezi ve cerrahi prosedür, hem ameliyat sonrası erken dönemin rahat geçirilmesi, hem de yara iyileşmesi bakımından son derece önemlidir. Aksi belirtilmediği durumda, ameliyata kadar normal fiziksel aktivitelerinize devam ediniz. Kullanmakta olduğunuz ilaçları, aksi belirtilmediği sürece, almaya devam ediniz.

Aspirin ve kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar veya kortizon (steroid) kullanıyorsanız durumu doktorunuza bildirmelisiniz, çünkü bu ilaçların ameliyattan belli bir süre önce kesilmiş veya doz ayarlamalarının yapılmış olması gerekmektedir. Ameliyattan bir iki gün önce hafif bir baş ağrısı nedeniyle alacağınız tek bir aspirin bile, ameliyatınızın ertelenmesine sebep olabilir. Belirtilen günde ve saatte hastaneye geliniz. Hastaneye gelmeden önce, sizden istenen bütün tetkikleri tamamlamış olduğunuzdan emin olunuz. Kullanmakta olduğunuz ilaçları veya ilaç listesini, daha önce çekilmiş filmleri, yapılan laboratuvar incelemelerini, daha önceki ameliyatlara veya hastanede yatışlara ait epikriz ve raporları yanınızda getirmeyi unutmayınız. Hastaneye yatışınızdan sonra, daha önce yapılmış olsa bile bazı incelemeler yinelenebilir, ek tetkikler yapılabilir. (Akciğer grafisi, kalp elektrosu, kan tetkikleri, vs.)

Serviste sizden sorumlu göğüs cerrahisi uzmanı muayenenizi yapacak ve dosyanızı dolduracaktır. Ameliyatta uygulanacak anesteziye hazırlık maksadıyla, anestezi uzmanı tarafından ve gerekli görüldüğü takdirde kardiyoloji uzmanı tarafından muayene edileceksiniz. Ameliyat olmanızı gerektiren hastalık dışında başka hastalık veya hastalıklarınız varsa, ilgili dal hekimleri tarafından da muayene edilmeniz gerekebilir.

Hastanede, aksi belirtilmediği sürece, normal fiziksel aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ameliyata hazırlık ve ameliyat sonrası erken dönemi rahat geçirmeniz maksadıyla, fizik tedavi uzmanı veya göğüs cerrahisi uzmanı tarafından size nefes ve öksürük egzersizleri gösterilip öğretilecektir.

Ameliyattan önceki gece varsa tüm takılarınızı ve makyajınızı (ojeler dahil) çıkartınız, banyonuzu yapınız, gece yarısından itibaren (12:00) ağızdan hiçbir şey almayınız (yemek yemeyiniz, su içmeyiniz). Kullanılması zorunlu ilaçlarınızı, kat doktorunuz veya hemşireniz, gereken saati düzenleyerek az miktarda suyla almanızı sağlayacaktır. Ameliyat bölgesinin (göğüs duvarı) tıraşını yaparak, tüy veya kıllardan temizlenmesini sağlayınız ya da bunun sağlanması için kat hemşirenizden yardım talep ediniz.

Cerrahi Öncesi

Uykunuzu alarak sabah erken kalkın ve cerrahiye hazırlanın, gerekiyorsa sakal tıraşı olun. Ameliyat sabahı size, damar yolu açılacak hem sizi sakinleştirecek hem de ameliyatı kolaylaştıracak bazı ilaçlar yapılacaktır (damar yolu gerektiğinde ameliyathanede de açılabilir – anestezi uzmanının tercihine bağlıdır). Ameliyat saati geldiğinde elbiselerinizi tamamen çıkartıp, hemşirenin verdiği ameliyat önlüğünü giyin. Görevli personel sizi tekerlekli sandalye veya sedye ile ameliyathaneye indirecektir. Ameliyathanede, ameliyat masasına alındığınızda maske ile oksijen ve anestezi ilaçları alacaksınız. Damar yolundan verilecek ilaçlarla uyutulacaksınız.

Cerrahi Sonrası

Ameliyatınız bittiğinde anestezi uzmanı tarafından uyandırılacak, derlenme uyandırma odasına alınacaksınız. Bu esnada ameliyat ekibinden biri, yakınlarınıza ameliyatınızla ilgili bilgi verecektir. Uyandırma odasında tamamıyla kendinize geldiğinizde, yapılan ameliyata ve durumunuza bağlı olarak göğüs cerrahisi servisi veya yoğun bakıma alınacaksınız.

Ağrı kesici vermek üzere belinizden ince bir kanül yerleştirilmiş olabilir (epidural kateter). Maske veya burundan ince bir hortum (kanül) ile oksijen alacaksınız. İlk altı saat süreyle ağızdan gıda veya sıvı almayacaksınız, daha sonra durumunuza göre (bağırsak hareketleri başladığında) su ve sıvı gıdalarla beslenmeye başlayacaksınız. Bu süre zarfında damardan aldığınız sıvılarla besleneceksiniz. Ağrı için size düzenli olarak ağrı kesici verilecektir. Ayrıca ağrınız olduğunda belinizdeki kanülle bağlantılı butona (düğmeye) basarak kendinize otomatik olarak ağrı kesici uygulayabileceksiniz.

Ameliyattan sonraki ilk altı saat içinde yatağınızda size akciğer filmi çekilecektir. Gerektiğinde tetkikler için damar yollarınızdan kan da alınacaktır. Bu süre sonunda göğüs cerrahisi uzmanı veya ilgili hemşire size öksürme ve derin nefes egzersizleri yaptıracaktır. Ayrıca, doktorunuzdan durumunuzla ilgili bilgileri de bu dönemde alabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası 1. Gün

Ameliyattan sonraki birinci gün durumunuza bağlı olarak göğüs cerrahisi servisine alınabilirsiniz veya bugünü de önlem olması amacıyla gerektiğinde yoğun bakımda geçirebilirsiniz. NUSS veya Abramson ameliyatı uygulanan hastalar genelde ameliyat sonrası odalarına alınırlar. Ancak açık ameliyat geçiren hastalar için yoğun bakım, önlem açısından, önerilebilir.

Ağızdan sıvı besinler almaya başlayacaksınız. Yatağınızın kenarında oturacaksınız, yardımla kısa mesafeli yürüyüşler yapacaksınız. Öksürme ve derin nefes egzersizlerine devam edeceksiniz. Yine akciğer filminiz çekilecek ve tetkikler için kan alınacaktır. Gerekirse maske ile oksijen almaya devam edeceksiniz. Göğüs cerrahisi ekibi sizi ziyaret edecek, size ve yakınlarınıza durumunuzla ilgili bilgi verecektir.

Ameliyat Sonrası 2. Gün

Daha fazla fiziksel aktivitede bulunacaksınız. Koridorda dolaşacaksınız. Öksürme ve derin nefes egzersizlerine devam edeceksiniz. Akciğer filminiz tekrar çekilecektir. Gerekirse maske ile oksijen almaya devam edeceksiniz. Beslenmede katı gıdalara geçilebilir. Daha fazla fiziksel aktivitede bulunacaksınız. Yürüyüşlere, öksürme ve derin nefes egzersizlerine devam edeceksiniz. Her türlü katı ve sıvı gıdayı alabileceksiniz. Yine akciğer filminiz çekilecektir. Gerekirse maske ile oksijen almaya devam edeceksiniz.

Her şey yolunda giderse, ameliyat sonrası beşinci veya altıncı günlerde, poliklinik kontrollerine gelmek üzere taburcu edileceksiniz. İlk poliklinik randevunuz verilecektir. İlaçlarınızı nasıl kullanacağınız, varsa diyetiniz, yapmanız gereken fiziksel aktiviteler, solunum egzersizleri ve yara bakımı hakkında göğüs cerrahisi uzmanı tarafından bilgilendirileceksiniz.

Tekrarlayan Günler

Daha fazla fiziksel aktivitede bulunacaksınız. Yürüyüşlere, öksürme ve derin nefes egzersizlerine devam edeceksiniz. Her türlü katı ve sıvı gıdayı alabileceksiniz. Yine akciğer filminiz çekilecektir. Gerekirse maske ile oksijen almaya devam edeceksiniz. Her şey yolunda giderse, ameliyat sonrası beşinci veya altıncı günlerde, poliklinik kontrollerine gelmek üzere taburcu edileceksiniz. İlk poliklinik randevunuz verilecektir. İlaçlarınızı nasıl kullanacağınız, varsa diyetiniz, yapmanız gereken fiziksel aktiviteler, solunum egzersizleri ve yara bakımı hakkında göğüs cerrahisi uzmanı tarafından bilgilendirileceksiniz.